Jak dbać o oczy latem?

oko 1

Wakacje to czas odpoczynku, wyjazdów i relaksu. Bez względu na to czy preferujemy aktywne formy spędzania wolnego czasu czy też relaksacyjny wypoczynek, powinniśmy szczególnie zadbać o oczy, które w większym stopniu narażone na promieniowanie słoneczne,

wiatr, piasek i pył oraz słoną lub chlorowaną wodę.

W ciągu słonecznego dnia do oczu wpada dziesięciokrotnie więcej światła, a tafla wody odbija aż 95% promieniowania słonecznego, co prowadzić może do oślepienia oczu, uszkodzenia siatkówki i rogówki, a także do uaktywnienia procesów starzenia się oka poprzez namnażanie wolnych rodników.

Dodatkowo współcześnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady wzroku to: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność. Wady te stanowią często duży problem i są szczególnie uciążliwe latem, kiedy rozpoczyna się sezon urlopów.

Standardowe rozwiązania

Jednym ze standardowych rozwiązań jest stosowanie okularów przeciwsłonecznych. Trzeba jednak pamiętać by takie okulary posiadały niezbędne filtry UV. Okulary posiadające tylko ciemne szkła mogą wyrządzić szkodę naszym oczom, ponieważ w ciemnych pomieszczeniach źrenice się rozszerzają, nosząc więc okulary bez zabezpieczeń do wnętrza oka dociera więcej niebezpiecznych promieni UV, co może nawet trwale uszkodzić oczy.

Osoby posiadające wadę wzroku powinny stosować okulary korekcyjne z soczewkami fotochromowymi, jest to lepsze rozwiązanie niż tradycyjne okulary przeciwsłoneczne ponieważ zmieniają one swoje zabarwienie w zależności od warunków atmosferycznych i dzięki odpowiedniej mocy soczewek korygują wadę wzroku. Pod wpływem promieniowania UV zabarwiają się na brązowo lub szaro, a w zamkniętych pomieszczeniach są przeźroczyste.

Okulary przeciwsłoneczne nie sprawdzają się jednak podczas aktywności fizycznej, uprawiania sportów, a w wielu sytuacjach są kłopotliwe i niewygodne. Należy też uważać, aby ich nie porysować, nie zniszczyć i nie zgubić.

Używanie soczewek kontaktowych nie zawsze jest komfortowe latem, gdy chcemy spędzać czas wolny na plaży. Nasze oczy są wówczas wystawione są na silne działanie promieniowania słonecznego, wiatru i piasku co może doprowadzić do odwodnienia oczu i wywołać zespół suchego oka, który objawia się dużym dyskomfortem, bólem i uczuciem piasku pod powiekami. Używanie soczewek kontaktowych w basenie, morzu, jeziorze lub jakimkolwiek innym zbiorniku wodnym możne prowadzić do zakażenia oczu niebezpiecznymi bakteriami, wirusami, grzybami i pasożytami. Najniebezpieczniejsze z nich to Acanthamoeba, którego kontakt z soczewką grozi infekcją, a nawet zapaleniem rogówki oka lub nawet do utratą wzroku. Pływanie i nurkowanie w soczewkach kontaktowych jest więc zabronione.

Innowacyjne alternatywy

W okresie letnim osoby z wadami wzroku powinny rozważyć komfortowe rozwiązanie jakim jest metoda ortokorekcji. Polega ona na stosowaniu soczewek w nocy. Należy założyć specjalne soczewki przed położeniem się do snu, wówczas wada wzroku jest korygowana na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności  od tego jak jest duża oraz jak długo soczewki są stosowane. Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, polegająca na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK.

Proces korekcji odbywa się podczas snu, co powoduje że w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych lub okularów. Co ważne również cały proces jest odwracalny, oznacza to że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie nosić szkła kontaktowe lub okulary - wyjaśnia optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku, polegające na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Te nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne oka korygują krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem zabiegów jest trwała korekcja wad wzroku i większości przypadków wady korygowane są na zawsze. Takie rozwiązania doceniają pacjenci preferujący aktywne formy spędzania czasu. Jedną z najnowocześniejszych metod laserowej korekcji wad wzroku jest metoda intraCOR, która dodatkowo umożliwia korekcję starczowzroczności – naturalnego procesu starzenia się oka, dzięki czemu można zrezygnować z okularów do czytania.

Na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok, zostało zrealizowane badanie przez Centrum Badania Opinii Społecznej, na ponad 1 000 respondentach powyżej 18 roku życia, które pokazuje, że Polacy umiarkowanie dbają o oczy. Ponad jedna trzecia dorosłych badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % respondentów zadeklarowało, że nigdy nie badało wzroku. W grupie osób korzystających ze szkieł kontaktowych tj. 48% badanych, ankieta CBOS na zlecenie Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok wykazała, że co drugi Polak poddałby się laserowemu zabiegowi korekcji wzroku, aby wyeliminować konieczność noszenia okularów lub szkieł kontaktowych.

Dzięki oczom do mózgu przekazywanych jest aż 82% bodźców, są to jedne z ważniejszych narządów i dlatego tak niezwykle ważne jest dbanie o własny wzrok. Najczęściej praktykowane metody korekcji wad wzroku, jak stosowanie okularów czy noszenie w ciągu dnia soczewek kontaktowych, nie zawsze się sprawdzają, szczególnie w czasie letnich urlopów, kiedy chcemy aktywnie korzystać z wolnego czasu, wody i słońca. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii dostępne są coraz nowsze i bardziej komfortowe metody korekcji wad wzroku. Możemy je rozważyć przed planowanym wakacyjnym wyjazdem zapewniając sobie pełną wygodę i luksus cieszenia się wypoczynkiem.

Styl życia

Spektakl taneczny - „Szukając Siebie”

Premierowy spektakl Formacji Tanecznej BISS w reżyserii i choreografii Roksany Kołodziejczyk. Część choreografii przygotował również sam ZESPÓŁ. W spektaklu wystąpią tancerze: Julia Kusiak, Michał Siąkała, Karolina Sieroń, Zuzanna Łapka, Agnieszka Sapota, Natalia Czyżycka, Żaneta Marszolik, Julia Pluta, Sara Marut, Wiktoria Styrc, Emilia Buchalik, Aleksandra Pierchała, Piotr Sapota.

Formacja Taneczna Biss swoją działalność w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach rozpoczęła w lipcu 2014 r. Dzięki licznym sukcesom tanecznym, zdobywanym na turniejach tańca rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, do zespołu zaczęły zgłaszać się nowe osoby pragnące rozpocząć swoją taneczną przygodę. I tak od września 2015 r.  rozpoczęła działalność również Formacja Taneczna Biss Mini.

Szukając Siebie

Więcej…

Egzotyczne liście – nowy trend na wiosnę!

Na wiosnę zrobiło się zielono – nie tylko za oknem, ale także we wnętrzach. Wszystko za sprawą nowego motywu dekoracyjnego – zielone liście palmy i monstery to największy hit tego sezonu. Znajdziemy je na obrazach, poduszkach, ceramice i wielu innych domowych dodatkach.

Długie łodygi z wieloma cieniutkimi listkami po jednej i drugiej stronie – to charakterystyczny wzór palmowych liści, który szturmem wszedł do naszych domów. Równie popularną inspiracją jest tej wiosny monstera – egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście mają sercowaty kształt z licznymi wycięciami.

wiosenne zaslony

Więcej…

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów.

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Więcej…

Zapowiedzi kwietniowych poranków

 plakat poranek muzyczny plakat kino dla dzieci SHREK"Oj zagrajcie muzykanty" - tańce śląskie dla najmłodszych

To zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 3 do 10 lat z prawdziwymi ludowymi instrumentami, strojem ludowym, śpiewem i tańcem. Dzięki swobodnej formie zabawy i kontakcie z żywą muzyką, oprócz aspektów edukacyjnych zajęcia są niezwykle rozwojowe i mogą stanowić pierwszy krok do poznania własnych korzeni.

Więcej…

Wielkanocne cuda i dekoracje – nowości 2017

Wielkanoc będziemy w tym roku celebrować w prawdziwie wiosennej aurze. Przygotowując świąteczne dekoracje warto zainspirować się zarówno naturą, jak i propozycjami ozdób z wielkanocnych kolekcji. Swoje nowości zaprezentowała marka wnętrzarska Eurofirany.

Świąteczne nakrycie stołu

Kolekcja wielkanocna

 

Więcej…

Wiosna wchodzi na salony

Wiosna jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porą roku. Zanim jednak piękna pogoda zagości na dobre, możemy skorzystać z wiosennych trendów i stworzyć wyjątkową aurę w naszych wnętrzach. Jakie zabiegi sprawią, że poczujemy ciepły klimat w naszym domu? Kwiaty w każdej postaci

wiosna w oknach

Więcej…

Ciekawostki

Artystyczna Podróż Hestii

26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Więcej…

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa,

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5*1 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni*2.– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów.

Więcej…

Pyszne desery

desery

 

Więcej…

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Więcej…

5 powodów dla których właśnie tej wiosny przesiądziesz się na rower

Ciągłe poirytowanie w domu, w pracy, na ulicy w korku, które negatywnie przekłada się na relacje z otoczeniem? Brak czasu dla siebie, przytłoczenie codziennymi obowiązkami i wieczny niedobór gotówki, aby choć od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś ekstra zakup lub spontaniczny wyjazd? Kolejne lato bez bikini, bo jak tu się pokazać z tymi nadprogramowymi kilogramami, które tak ciężko zrzucić? Świetnie, oto aż nazbyt wiele powodów, aby tej wiosny… przesiąść się na rower!

Więcej…

Przepis na pyszny deser

Karmelowa Panna Cotta

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Składniki:

- Śmietanka 36% „Piątnica                          250ml 

- Mleko Wiejskie 3,2% „Piątnica”               250ml

- żelatyna                                     3 płaskie łyżeczki

- cukier                                                            3 łyżki

- cukier z prawdziwą wanilią                  2 łyżeczki

Sos karmelowy:

- Śmietanka 36% „Piątnica”                        150ml

- cukier                                                           4 łyżki

- woda                                                            3 łyżki

- mleko            

                                           

Więcej…

Nowości

Najczęściej czytane