Koncert Der Father
Klawisze, syntezatory, automaty, gitara, melodia i radość. Zabawa i wybuchy: poezja, noise i reggeaton. Der Father tworzą: Joanna Halszka Sokołowska - wokal, gitara; Daniel Pigoński - klawisze, automaty; Bartek Tyciński – gitary; Jerzy Rogiewicz – perkusja. 16 października 2016 r. o godz. 18.00 w Centrum Administracyjnym Kombinatu (Budynek S) przy ul. Ujastek 1 w Krakowie odbędzie się ich koncert, organizowany w ramach cyklu muzycznego Odbiornik Live.
Praca dla kobiet
Wszystko na to wskazuje, bo najnowsze badania pokazują, że kobiety, które pracują kilkadziesiąt lat są znacznie częściej narażone na choroby serca i nowotwory niż jeszcze kilka lat temu, kiedy wiek emerytalny był znacznie niższy. Również kobiety, które poświęcają pracy znaczną część codziennego życia, chorują częściej niż mniej przepracowane koleżanki.
Naukowcy z Ohio State University w Columbus odkryli, że kobiety znacznie silniej odczuwają obciążenie związane z pracą. Jeśli pracują po 40 godzin tygodniowo i do tego przez kilkadziesiąt lat znacznie częściej chorują. Są narażone głównie na raka, cukrzycę, artretyzm czy choroby serca. Do takich wniosków badacze doszli po przeanalizowaniu danych medycznych ponad 7,5 tys. kobiet pracujących.
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Trwa rejestracja na ogólnopolską Olimpiadę Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu jest kino przywracające pamięć historyczną. Szkoły zainteresowane udziałem w wydarzeniu mogą rejestrować się do 17 października.
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego typu inicjatywa w kraju, przeznaczona dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Oprócz tematów stricte filmoznawczych uczestnicy Olimpiady będą sprawdzać się także w zagadnieniach związanych z etyką i językiem przekazu dziennikarskiego oraz estetyką nowych mediów. Na finalistów czekają miejsca m.in. na kierunkach kulturoznawczych i filmoznawczych wyższych uczelni w całej Polsce. Nagrodą specjalną jest stypendium na wybranym przez laureata kierunku w Warszawskiej Szkole Filmowej.
Koniec z wcześniejszymi emeryturami dla mundurowych
Policjanci, wojskowi czy strażnicy graniczni do tej pory mogli skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę po 15 latach pracy. Już niedługo ma się to zmienić do 25 lat służby lub 55. roku życia. Nie oznacza to jednak, że mundurowi od razu będą mieli wypłacane świadczenia po przekroczeniu wymaganego progu.
Nowa ustawa emerytalna przewiduje, że wypłata świadczeń emerytalnych dla mundurowych ma nastąpić dopiero po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego. Dziś jest to 67 lat, ale po planowanych zmianach może to być 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Oznacza to, że mundurowi po przejściu na wcześniejszą emeryturę będą musieli pracować dalej, ale w innym zawodzie chyba, że zdecydują się pozostać na służbie do wymaganego wieku.
Choroba lokomocyjna – czy musi towarzyszyć każdej podróży?
Jedną z częstszych dolegliwości pojawiających się w trakcie podróżowania różnymi środkami transportu – samochodem, autobusem, pociągiem, samolotem czy statkiem – jest choroba lokomocyjna. Cierpią na nią osoby niezależnie od posiadanego wieku i – wbrew powszechnemu przekonaniu – nie zawsze przechodzi ona samoistnie, zanika wraz z rozwojem, upływem lat. Do typowych objawów choroby lokomocyjnej zalicza się przede wszystkim obniżone samopoczucie, ból głowy, zawroty głowy, nudności, a także wymioty. Odczucia te mogą być potęgowane podczas obserwowania szybko przemijających krajobrazów za oknem, przez wyboje, nierówności, dziury występujące na nawierzchni drogi, duchotą czy nieprzyjemnymi, drażniącymi zapachami unoszącymi się w pojeździe.
Melancholia jesienna
Nadchodząca jesień, coraz krótsze dni, spadające temperatury powietrza, częste opady deszczu sprawiają, że człowiek popada w stan melancholii. Smutek i przygnębienie wpływają na to, iż traci się chęć do działania, wykonywania codziennych czynności, obowiązków. W tym okresie nierzadko też unika się kontaktu z innymi skupiając na negatywnych, pesymistycznych myślach czy odczuciach. W takiej sytuacji pojawia się pytanie, w jaki sposób zaradzić jesiennej chandrze? Jednym z rozwiązań jest zrelaksowanie się, odprężenie. W tym celu najpierw powinno się zminimalizować stres, spróbować oderwać się od trudnych lub męczących doświadczeń, przeżyć oraz wydarzeń. Pomocna może okazać się gorąca kąpiel z dodatkiem pachnących płynów (np. lawendowych, z odrobiną melisy bądź innych mieszanek ziół), żelów, olejków zapachowych albo soli. Z kolei na brzegu wanny, umywalki czy łazienkowych półeczek można rozmieścić świeczki, by podkreślić nastrój spokoju, wyciszenia.
Ping-Pongowy Nowy Świat
W najbliższy weekend – 24 i 25 września, w godz. 11.00-19.00 – mieszkańców stolicy, spacerujących Nowym Światem, zaskoczyć może niecodzienny widok! Odcinek między ul. Świętokrzyską i Warecką zapełni się stołami do tenisa, przy których miłośnicy tej olimpijskiej dyscypliny i zupełnie przypadkowi przechodnie rozegrają w kolejne dwie soboty i niedziele setki amatorskich pojedynków „ping-pongowych”. W ulicznych zmaganiach Warszawiakom towarzyszyć będę medaliści paraolimpijscy z Rio de Janeiro oraz reprezentanci kadry narodowej, w tym zawodnicy LOTTO Superligi Tenisa Stołowego.
#Ping-Pongowy Nowy Świat to cykliczna akcja plenerowa, organizowane od trzech lat na warszawskim Nowym Świecie przez Polską Superligę Tenisa Stołowego. Tegoroczną edycję projektu współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Akcji patronuje LOTTO, partner tytularny LOTTO Superligi.
Głębokie Błękitne Morze
Retransmisja przedstawienia z National Theatre w Londynie „Głębokie Błękitne Morze” w Kinie Atlantic
6 października w ramach cyklu National Theatre Live w Kinie Atlantic będzie można zobaczyć spektakl „Głębokie Błękitne Morze” z Helen McCrory w roli głównej. Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności 1 września 2016 r. w Londynie.
Popis aktorski charyzmatycznej Helen McCrory. Artystka, którą pamiętamy z „Medei” (znana także m.in. z serialu „Dom grozy”), powraca do Teatru Narodowego w Londynie we wstrząsającym dziele Terence’a Rattigana, kreując jedną z najważniejszych ról kobiecych we współczesnej dramaturgii brytyjskiej.
Wymiana kas fiskalnych
Wszystko na to wskazuje, bowiem Ministerstwo Rozwoju planuje wprowadzenie elektronicznych paragonów, które zastąpią te tradycyjne papierowe. Ma to ułatwić proces ewentualnej reklamacji, wymiany czy zwrotów, które często niemożliwe są ze względu na zagubiony czy zniszczony paragon.
Na razie pomysł jest taki, by klienci ewentualne dowody zakupu czyli paragony otrzymywali drogą elektroniczną – maile, sms-em lub po zalogowaniu na odpowiednią stronę. Umożliwi to dostęp do paragonów w każdej chwili, również wiele miesięcy po dokonaniu zakupów. Takie zmiany wiążą się nie tylko z samymi klientami, ale również z rewolucją dla przedsiębiorców. Elektroniczne paragony wymagają wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących zakupy w ich sklepach. Zgodnie z założeniem ministerstwa nowe kasy fiskalne musza być wyposażone w moduły komunikacyjne, które będą przesyłać elektroniczne paragony do systemu Ministerstwa Finansów, a te umieszczać je będą na konkretnych serwerach.
Chwałowicki Dzień bez Samochodu
„ZRELAKSUJ SIĘ” w ramach Światowego i Europejskiego Dnia bez Samochodu. Park Górnika w godz. 15.00 - 17.30 - 22 września 2016 r.
Włączając się w międzynarodową kampanię proekologiczną, stwarzamy szansę poznania miasta, naszej dzielnicy Chwałowice, bez ulicznego hałasu oraz uciążliwego ruchu samochodowego. Zachęcamy jak największą liczbę osób do udania się tego dnia do naszego zielonego i relaksującego parku pełnego drzew i krzewów - Parku Górnika. Proponujemy zabawę dla małych i dużych, dla dzieci i rodziców oraz dziadków, refleksję, rekreację, naukę, edukację i budowanie ekologicznej świadomości.
W programie: