Okulary do zadań specjalnych

Okulary specjalne 1Współczesny rozwój technologii pozwala nam niemal z dnia na dzień rozwijać i personalizować sposoby korekcji wzroku. Poczucie, że jesteśmy skazani na dostosowywanie naszego stylu życia do wady, która nas dotyczy, odchodzi do lamusa. To nasze potrzeby determinują charakter naszych okularów, a nie odwrotnie. O specyfice doboru okularów specjalistycznych opowiadają specjaliści Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Profilaktyka

Wiele z zajęć, które codziennie wykonujemy – prywatnie w formie hobby czy w ramach swojej pracy zawodowej – naraża nasze oczy na różnorodne niebezpieczeństwa.

Ryzyko wzrasta zwłaszcza wtedy, gdy zajmujemy się pracą techniczną z użyciem narzędzi – wówczas grożą nam przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne. Jednak biurowy charakter pracy również wiąże się z zagrożeniami dla naszego wzroku, choć w tym wypadku przede wszystkim ze względu na nadmiar bodźców świetlnych. Niezależnie od charakteru naszej pracy, w czasie jej wykonywania możemy potrzebować okularów specjalistycznych z dwóch powodów:

  1. ochrony narzędzi naszego zmysłu wzroku, czyli gałek ocznych przed światłem oraz uszkodzeniami mechanicznymi;
  2. korekcji wzroku dostosowanej do naszej wady i zwiększającej efektywność w trakcie wykonywanych obowiązków.

Znak czasów

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na zapewnienie obu powyższych funkcji jednocześnie było skorzystanie z soczewek kontaktowych zakładanych pod okulary ochronne lub wykorzystanie mniejszych okularów korekcyjnych, montowanych w większych oprawach ochronnych. Obecnie możliwe jest wyprodukowanie soczewek, które można wmontować w każdy rodaj oprawek, w tym również w oprawy okularów ochronnych.

„Soczewki progresywne wymyślono dla presbiopów, jednak ta technologia wygenerowała cały szereg nowych możliwości” – opowiada Maciej Orliński, optyk i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. „Dziś oferuje się je także w wielu innych sytuacjach i często to właśnie te soczewki są wykorzystywane w okularach specjalistycznych. Okulary progresywne mogą być kluczem do wykonywania wielu różnych, następujących po sobie zadań, wymagających od nas różnego poziomu skupienia na obserwowanym obrazie znajdującym się w różnych odleglościach od oczu, przy jednoczesnej konieczności zachowania precyzji we wszystkich tych czynnościach (np. podczas pracy stolarza, który musi dostrzegać zarówno detale, jak i wyraźnie postrzegać większe drewniane konstrukcje). Ponadto, współczesne życie to ciągłe obserwowanie róznych intensywnych źródeł światła: monitora, telewizora czy telebimów. Cały czas zmieniamy obszar, na którym ogniskujemy swoje widzenie. Soczewki progresywne mogą pomóc skorygować i uchronnić nasz wzrok przed dalszym rozwojem wady, redukując napięcie akomodacyjne oraz poprawiając znacząco komfort widzenia, nawet w sytuacji gdy nie jest to związane jedynie z naszą pracą zawodową”.

To nie rodzaj okularów decyduje o tym, czy są przeznaczone do każdej sytuacji zawodowej oraz każdego rodzaju życiowych potrzeb. Decydują o tym nasze wymagania wzrokowe oraz rodzaj i charakter zawodowych czynności. Jeśli wymagania pacjenta są zróżnicowane, np. często zmienia odległość obserwacji, to okulary progresywne będą najlepszym rozwiązaniem do stałego noszenia. Jeśli jakieś czynności, np. praca z bliska jest główną czynnością wykonywaną przez wiele godzin, wtedy lepszym wyborem są okulary jednoogniskowe lub wieloogniskowe do pracy z bliska. Bez względu na to, czy okularów potrzebuje gospodyni domowa, majsterkowicz, architekt, pracownik fizyczny czy informatyk – dla każdego można znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie.

Do okularów specjalistycznych, oprócz tych do pracy czy uprawiania hobby, zalicza się również okulary sportowe, do makijażu, maski ochronne, okulary spawalnicze czy też maski do nurkowania. We wszystkich przypadkach moce oraz rodzaj soczewek dobiera się stosownie do wady wzroku konkretnej osoby, a następnie montuje się je w odpowiednich oprawkach zależnie od przeznaczenia okularów. Z uwagi na to, że punktem wyjścia przedstawionej koncepcji projektowania okularów jest precyzyjna korekcja oraz analiza potrzeb zawodowych i życiowych, pozwala to na optymalne i korzystne połączenie funkcji specjalistycznych okularów, z potrzebami życia codziennego. Niezwykle istotne jest więc to, że przy takim połączeniu, ani specjalistyczne przeznaczenie okularów, ani działanie korekcyjne nie są w żaden sposób marginalizowane.

Styl życia

Spektakl taneczny - „Szukając Siebie”

Premierowy spektakl Formacji Tanecznej BISS w reżyserii i choreografii Roksany Kołodziejczyk. Część choreografii przygotował również sam ZESPÓŁ. W spektaklu wystąpią tancerze: Julia Kusiak, Michał Siąkała, Karolina Sieroń, Zuzanna Łapka, Agnieszka Sapota, Natalia Czyżycka, Żaneta Marszolik, Julia Pluta, Sara Marut, Wiktoria Styrc, Emilia Buchalik, Aleksandra Pierchała, Piotr Sapota.

Formacja Taneczna Biss swoją działalność w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach rozpoczęła w lipcu 2014 r. Dzięki licznym sukcesom tanecznym, zdobywanym na turniejach tańca rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, do zespołu zaczęły zgłaszać się nowe osoby pragnące rozpocząć swoją taneczną przygodę. I tak od września 2015 r.  rozpoczęła działalność również Formacja Taneczna Biss Mini.

Szukając Siebie

Więcej…

Egzotyczne liście – nowy trend na wiosnę!

Na wiosnę zrobiło się zielono – nie tylko za oknem, ale także we wnętrzach. Wszystko za sprawą nowego motywu dekoracyjnego – zielone liście palmy i monstery to największy hit tego sezonu. Znajdziemy je na obrazach, poduszkach, ceramice i wielu innych domowych dodatkach.

Długie łodygi z wieloma cieniutkimi listkami po jednej i drugiej stronie – to charakterystyczny wzór palmowych liści, który szturmem wszedł do naszych domów. Równie popularną inspiracją jest tej wiosny monstera – egzotyczna roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Jej liście mają sercowaty kształt z licznymi wycięciami.

wiosenne zaslony

Więcej…

Powiększanie piersi własnym tłuszczem

Dzięki lipofilingowi można powiększyć i ujędrnić biust, za pomocą własnej tkanki tłuszczowej, bez wprowadzania do piersi „ciała obcego” jakim są implanty. Dodatkowo pozbywamy się tłuszczu z brzucha lub bioder. Lepsze efekty zabiegu uzyskać można dzięki zastosowaniu komórek macierzystych.

2 etapy zabiegu.

Lipofiling i lipomodeling, czyli powiększanie i modelowanie piersi własną tkanką tłuszczową jest procedurą, która zastąpić może tradycyjną metodę, polegającą na wszczepieniu implantów piersi. Składa się z dwóch etapów:

  1. Liposukcji wybranego obszaru ciała
  2. Podaniu do piersi tłuszczu.

Bez implantów.

Efekty zabiegu powiększania piersi z użyciem własnego tłuszczu są bardzo pozytywne. Następuje ujędrnienie i powiększenie biustu, bez potrzeby wprowadzania w piersi implantów, które zawsze stanowią element obcy dla ciała.

Pozbycie się tkanki tłuszczowej.

Więcej…

Zapowiedzi kwietniowych poranków

 plakat poranek muzyczny plakat kino dla dzieci SHREK"Oj zagrajcie muzykanty" - tańce śląskie dla najmłodszych

To zajęcia umuzykalniające dla dzieci od 3 do 10 lat z prawdziwymi ludowymi instrumentami, strojem ludowym, śpiewem i tańcem. Dzięki swobodnej formie zabawy i kontakcie z żywą muzyką, oprócz aspektów edukacyjnych zajęcia są niezwykle rozwojowe i mogą stanowić pierwszy krok do poznania własnych korzeni.

Więcej…

Wielkanocne cuda i dekoracje – nowości 2017

Wielkanoc będziemy w tym roku celebrować w prawdziwie wiosennej aurze. Przygotowując świąteczne dekoracje warto zainspirować się zarówno naturą, jak i propozycjami ozdób z wielkanocnych kolekcji. Swoje nowości zaprezentowała marka wnętrzarska Eurofirany.

Świąteczne nakrycie stołu

Kolekcja wielkanocna

 

Więcej…

Wiosna wchodzi na salony

Wiosna jest prawdopodobnie najbardziej wyczekiwaną przez wszystkich porą roku. Zanim jednak piękna pogoda zagości na dobre, możemy skorzystać z wiosennych trendów i stworzyć wyjątkową aurę w naszych wnętrzach. Jakie zabiegi sprawią, że poczujemy ciepły klimat w naszym domu? Kwiaty w każdej postaci

wiosna w oknach

Więcej…

Ciekawostki

Artystyczna Podróż Hestii

26 młodych artystów znalazło się w gronie finalistów 16. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Wyboru najciekawszych prac nadesłanych w tym roku przez 379 studentów kierunków artystycznych dokonało jury składające się z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. Laureatów konkursu poznamy 27 czerwca br. podczas wystawy finałowej w otwartym niedawno Muzeum nad Wisłą w Warszawie.

W tegorocznej odsłonie konkursu APH uznanie jury zdobyły prace 26 młodych artystów zajmujących się malarstwem, grafiką, rzeźbą i instalacją, fotografią, sztuką cyfrową oraz performansem. Konkurs adresowany jest do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce.

Więcej…

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa,

Nawracające bóle stawów, kręgosłupa, mięśni lub urazy spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem - to sytuacje, w których niezbędna będzie pomoc fizjoterapeuty. Jak znaleźć dobrego rehabilitanta? Jakie są koszty i czas leczenia? Dlaczego warto się ubezpieczyć i zapewnić sobie profesjonalną ochronę?

Średni czas oczekiwania do lekarza specjalisty wynosi w Polsce 2,5*1 miesiąca, jednak w przypadku fizjoterapeutów kolejki są znacznie dłuższe. Na wizytę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w niektórych poradniach rehabilitacyjnych musimy czekać nawet 346 dni*2.– Niewielka pula świadczeń oferowanych w ramach NFZ i długi czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty lub rehabilitanta to najczęstsze bolączki pacjentów.

Więcej…

Pyszne desery

desery

 

Więcej…

Witamina C

Witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ale nie jest przez niego wytwarzana. Dlatego musi być codziennie dostarczana wraz z pożywieniem. Ale co istotne – jest najbardziej nietrwałą z witamin i szybko się utlenia (zmniejsza się jej ilość), jeśli żywność, która ją zawiera jest niewłaściwie przechowywana.

Witamina C znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego, przede wszystkim w owocach i warzywach. Najwięcej witaminy C dostarczają owoce jagodowe jak czarna porzeczka, truskawki i cytrusy np. pomarańcze i grejpfruty, a także soki i nektary z nich otrzymane. Wśród warzyw cennym źródłem jest natka pietruszki, czerwona papryka, warzywa kapustne, w tym kapusta w postaci świeżej oraz kiszonej.

Więcej…

5 powodów dla których właśnie tej wiosny przesiądziesz się na rower

Ciągłe poirytowanie w domu, w pracy, na ulicy w korku, które negatywnie przekłada się na relacje z otoczeniem? Brak czasu dla siebie, przytłoczenie codziennymi obowiązkami i wieczny niedobór gotówki, aby choć od czasu do czasu pozwolić sobie na jakiś ekstra zakup lub spontaniczny wyjazd? Kolejne lato bez bikini, bo jak tu się pokazać z tymi nadprogramowymi kilogramami, które tak ciężko zrzucić? Świetnie, oto aż nazbyt wiele powodów, aby tej wiosny… przesiąść się na rower!

Teoretycznie dla każdej z nas jest oczywiste, że jazda na rowerze zapewnia wiele korzyści, a mimo to… jakoś wciąż coś przeszkadza w podjęciu decyzji, o tym, żeby porzucić autobus i samochód na rzecz pięknego pojazdu na dwóch kołach.

Więcej…

Przepis na pyszny deser

Karmelowa Panna Cotta

Przepis poleca Szef Kuchni Dworu Korona Karkonoszy, Robert Muzyczka

Składniki:

- Śmietanka 36% „Piątnica                          250ml 

- Mleko Wiejskie 3,2% „Piątnica”               250ml

- żelatyna                                     3 płaskie łyżeczki

- cukier                                                            3 łyżki

- cukier z prawdziwą wanilią                  2 łyżeczki

Sos karmelowy:

- Śmietanka 36% „Piątnica”                        150ml

- cukier                                                           4 łyżki

- woda                                                            3 łyżki

- mleko            

                                           

Więcej…

Nowości

Najczęściej czytane